ENDÜSTRİYEL TESTLER

Kurşun Geçirmezlik Testleri

Kurşun geçirmez özellikte kabinler, camlar ve giysiler, özellikle yüksek güvenlik gerektiren kişiler ve görev noktaları için tasarlanmaktadır. Savaş ve terör tehdidi altında bulunan bölgelerde kurşun geçirmezlik özelliğine sahip ekipmanlar önemli olmaktadır. Güç koşullarda çalışan asker ve polis güvenlik elemanlarının güvenli ortamda görev yapabilmeleri buna bağlıdır. Bu tür ekipmanlar uluslararası standartlarda tasarlanmakta ve üretilmektedir. Kurşun geçirmez özellikte giysiler aynı zamanda bunları kullanan elemanlara konforlu hareket imkanı vermek açısından ergonomik olarak tasarlanmaktadır.
Ayrıca kurşun geçirmez özellikte kabinler ve kurşun geçirmez ürünler sadece savaş ve terör tehdidi altındaki bölgelerde değil aynı zamanda konsolosluk ve büyükelçilik binaları, finans kuruluşları, holding merkezleri, genel müdürlük binaları, bölge müdürlükleri gibi güvenliğin önemli olduğu merkezlerde de tercih edilmektedir. Yüksek güvenlikli yapı sınıfına giren bu kabinler kapıdan pencereye veya duvardan cama tamamen kurşun geçirmez özellikte üretilmektedir. Kurşun geçirmez kumaşlar ise, bu özelliğinin yanında yanmaz ve su geçirmez özellikte olmakta ve kızılötesi ışınlarla görülememektedir. Bu açıdan bu ürünlerin üretim aşamalarında ve üretim sonrasında bu özelliklerinin test edilmesi önem kazanmaktadır.
Testler sırasında başvurulan standartlardan biri TS 917 Emniyet camları ve cam malzemeleri - Motorlu nakil araçlarında ve römorklarında kullanılan standardıdır. Bu standart, kurşun geçirmez camların ve cam malzemelerinin tanımını, sınıflandırılmasını, özelliklerini, muayene ve test yöntemlerini ve piyasaya sunum şekillerini kapsamaktadır.
Spesifik test çalışmaları sırasında mevcut yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı birçok kuruluş tarafından yayınlanan ilgili standartlar dikkate alınmaktadır. İşletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda kuruluşumuz spesifik testler çerçevesinde kurşun geçirmezlik testleri de yapmaktadır.
Bu arada kuruluşumuz, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardına uygun olarak ÖSAS akreditasyon kuruluşundan akredite olmuştur ve bu çerçevede hizmet vermektedir.