ENDÜSTRİYEL TESTLER

Sıcak Ortam Testleri

Soğuk ortam testlerinde olduğu gibi bütün çekme ve basma testlerinde de sıcak test kabinlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı şekilde otomotiv sektöründe, beyaz eşya sektöründe, aluminyum ve diğer metallerle yapılan üretimlerde ve kablo ve plastik malzemelerin üretiminde sıcak ortam testlerine ihtiyaç duyulmaktadır.
Sıcak ortam testlerinin yapıldığı sıcak test kabinlerinde de yüksek ısı izolasyonu sağlanmıştır ve soğuk test kabinlerinde olduğu gibi sıcaklık hassasiyeti bu kabinlerde de artı eksi 1 derecedir. Keza sıcak test kabinlerinin içinde de özel test ekipmanları bulunmaktadır. Sıcak ortam testlerine, yukarıda sayılan sektörlerde ve üretim alanlarında kullanılan malzemelerin veya bitmiş ürünlerin sıcak iklim ortamında davranış şekilleri test edilmektedir. Bu ürünlerin belli bir sıcaklık derecesinde mukavemetini kaybetmemesi ve istendiği şekilde davranması beklenmektedir.
Test ve muayene kuruluşlarının bünyesinde soğuk test kabinleri gibi sıcak test kabinleri de bulunmakta ve çekme ve basma testleri için sıcak ortam sağlanmaktadır. Sıcak ortam kabinleri, yüksek sıcaklık ile ilgili bütün testlerde kullanılmaktadır ve son derece hassas ve ısı kontrollü çalışmaktadır. Test çalışmaları yanında farklı sektörlerde, nem alma, sterilizasyon ve kurutma amacı ile de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu kabinler hava sirkülasyonu sistemi ile kabin içinde eşit sıcaklık sağlamakta ve ortam 250 dereceye kadar istenilen bir sıcaklık değerine yüksek hassasiyet ile ayarlanmaktadır.
Spesifik test çalışmaları sırasında mevcut yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı birçok kuruluş tarafından yayınlanan ilgili standartlar dikkate alınmaktadır. İşletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda kuruluşumuz spesifik testler çerçevesinde sıcak ortam testleri de yapmaktadır.
Bu arada kuruluşumuz, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardına uygun olarak ÖSAS akreditasyon kuruluşundan akredite olmuştur ve bu çerçevede hizmet vermektedir.