ENDÜSTRİYEL TESTLER

UV Testleri

Günümüzde birçok faktöre bağlı olarak yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının bir kısmını oluşturan ultraviyole ışın yoğunluğunda büyük artış gözlenmektedir. Bu paralelde insanların zararlı güneş ışınlarından korunması amacı ile koruyucu tekstil ihtiyacı giderek artmaktadır. Özellikle açık alanda çalışanların cilt ve göz rahatsızlıklarından korunmaları amacı ile üretilen kumaşların ultraviyole (kızıl ötesi) ışınları geçirgenlikleri, kumaşların lif cinsi, iplik yapısı, yüzey dokusu, nem içeriği ve kumaşların gördüğü terbiye ve bitim işlemleri ile doğrudan ilişkilidir.
Tekstil ürünleri, ultraviyole radyasyona karşı koruma sağlarken, bu sırada radyasyonun dozu da önemli bir faktör olmaktadır. Bu yüzden tekstil ürünlerine kızıl ötesi ışınları absorbe edecek maddeler, daha liflerin üretilmesi aşamasında ya da bitim işlemleri sırasında uygulanmaktadır. Üretimde ultraviyole absorban maddeler kullanılarak, tekstil ürünlerinde kızıl ötesi ışınların geçirgenlik seviyeleri düşürülmektedir. Ultraviyole absorban maddeler, kumaşa etki eden zararlı ışınları emerek insan sağlığına olası etkileri ortadan kaldırmaktadır.
Kumaşlarda gözeneklilik, kızıl ötesi ışınların geçirgenliğini belirleyen çok önemli bir özelliktir. Örneğin sıkı dokunmuş ve hava geçirgenliği az kumaşların kızıl ötesi ışınları geçirgenliği de düşüktür ve koruma faktörü yüksektir. Bu arada kumaşların nem oranı yükseldikçe kızıl ötesi geçirgenliği artmaktadır. Yine de tekstil malzemelerinin nemli veya kuru olma durumunda kızıl ötesi ışınları geçirgenlikleri birbirlerinden farklıdır. Viskon liflerinin nem alma yetenekleri yüksektir. Ultraviyole ışınlara karşı en iyi korumayı sağlayan kumaş, doğal liflerden dokunan yündür. Yünü, ipek, keten ve pamuk kumaşlar izlemektedir. Sentetik liflerde en yüksek korumayı polyester lifler sağlamaktadır.
Spesifik test çalışmaları sırasında mevcut yasal düzenlemeler ve yerli ve yabancı birçok kuruluş tarafından yayınlanan ilgili standartlar dikkate alınmaktadır. İşletmelerin ihtiyaçları doğrultusunda kuruluşumuz spesifik testler çerçevesinde UV testleri de yapmaktadır.
Bu arada kuruluşumuz, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardına uygun olarak ÖSAS akreditasyon kuruluşundan akredite olmuştur ve bu çerçevede hizmet vermektedir.