GIDA ANALİZLERİ

pH Tayini

Genel olarak pH değeri, bir çözeltinin asitliğini ya da alkalin  derecesini gösteren bir ölçü birimidir. Normal insan cildi esas olarak 4,5 ile 6 arasında pH değerine sahiptir. Bu değer, cildi güneş, rüzgar, toksik maddeler ve çevre kirliliği gibi olumsuz dış faktörlerden korur. Havada bulunan zararlı bakteriler, kimyasallar ve alkalin gibi kirleticiler cilde zarar verir. Ciltte oluşan akne, siyah nokta ve benzer cilt problemlerini ortadan kaldırmak için, cildin doğal pH seviyesini korumak gerekmektedir.
Kozmetik ürünleri arasında bulunan cilt bakım ürünleri, sağlıklı bileşenler içermeleri yanında cildin olması gereken doğal pH derecesi ile de uyumlu olmalıdır. Yaşlanma ile birlikte cildin asidik özellikleri azalmaya ve alkalin değeri yükselmeye başlar. Bu noktada cilt zayıflamaya başlar ve kendini koruyamaz. Bu durumda cilt koruyucu ürünlere ihtiyaç duyulmaktadır. Güvenli olması açısından kullanılan ürünün pH değeri, 4,5 ile 5,5 arasında olmak zorundadır.
Bir başka kozmetik ürün olan şampuanların pH değeri eğer 5,5 ise, bu şampuanlar, saç derisi ve saç tellerinin ihtiyacı olan mineral ve vitamin gibi eksiklikleri tamamlayan, saç derisindeki hücreleri yenileyen ve sağlıksız saçları onaran özelliktedir. Bu arada pH değeri 5,5 olan şampuanlar kepek problemi ve saç problemlerine de iyi gelmektedir.
Özellikle sıvı sabunlar ve duş jellerinin pH dengeli olması önemlidir. Cildin parlak, pürüzsüz ve sağlıklı olması için bu ürünlerin pH değerinin asidik olması, yani ortalama 5,5 pH değerinde olması gerekmektedir. Aksi halde ciltte hassasiyetler, kızarıklıklar, alerjiler ve kuruluk görülmektedir.
Yetkili laboratuvarlar, fiziksel muayene işlemleri kapsamında pH tayini de yapmaktadır. Bu çalışmalarda yasal düzenlemelerde belirtilen sınırlamalar ve yerli veya yabancı kuruluşlar tarafından geliştirilen standartlar esas alınmaktadır. İşte bu standartlardan birkaçı:
TS 4811 Cilt kremi
TS 518/T2 Sentetik deterjanlar
TS 11885/T2 Temizlik maddeleri - El yıkamada kullanılan

WhatsApp