GIDA ANALİZLERİ

E. coli O157:H7 Tayini

Escherichia coli, hayvanların ve insanların bağırsak sistemlerinda yaşayan genelde zararsız bir bakteridir. Ancak bu bakterinin insanlarda hastalıklara neden olan türleri vardır. E. coli O157:H7 bakterisi iki ayrı toksin üretmektedir ve bilinen en tehlikeli gıda kaynaklı patojen bakteriler arasında yer almaktadır. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda ve bağışıklık sistemi probleme yaşayan kişilerde hastalık kolayca oluşturabilmektedir. Hastalığın ilk belirtileri yüksek ateş, karın ağrısı, kusma ve kanlı olmayan ishaldir.
Escherichia coli O157:H7’nin kaynağı genelde sığırlardır. Dışkı yolu ile toprağa, suya, ete, kısaca bütün çevreye yayılmaktadır. Bu bakteri, birçok yoldan insanlara da bulaşmakta ve hastalıklara neden olmaktadır. Kesilen hayvanların derileri yüzülürken veya iç organları çıkarılırken bu bakteri ete bulaşmakta ya da E. coli O157:H7 ile enfekte olmuş hayvanlarla temas sırasında insanlara geçmektedir. Keza E. coli O157:H7 bulaşmış gübreler, kullanıldıkları tarımsal alanlara bu bakteriyi taşımaktadır. Ayrıca E. coli O157:H7 bulaşmış sular ekili alanlarda kullanıldığı zaman da bu bakteri kolayca gıdalara tarladki ürünlere bulaşmaktadır.
E. coli O157:H7’nin sebep olduğu zehirlenmelere yol açan gıdaların başında, et ürünleri, çiğ sütler ve peynirler gelmektedir. Ayrıca meyve suları, salatalar, salata sosları, yoğurt ve taze sıkılmış meyve suları, E. coli O157:H7 zehirlenmelerinde rol oynamaktadır.
E. coli O157:H7 bakterisinin tespit edilmesi için yapılan analizler klasik ve hızlı yöntemler olarak iki gruptur. Klasik yöntemler selektif zenginleştirme ve katı besiyerine ekim adımlarından oluşmakta vevar-yok testleri şeklinde gerçekleştirilmektedir.
Gelişmiş laboratuvarlarda, mikrobiyolojik analizler çerçevesinde, E. coli O157:H7 tayinine yönelik analizler yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasında yerli ve yabancı standartlar esas alınmaktadır. Türk Gıda Kodeksi’ne göre gıdalarda E. coli O157:H7 bakterisinin varlığı, 25 gram örnekte araştırılmaktadır.

TESTLER