GIDA ANALİZLERİ

Listeria Monocytogenes Aranması (Hızlı Test)

Listeria monocytogenes adı verilen bakteriler, insanlarda listeriya hastalığına neden olmaktadır. Bu hastalık, sözü edilen bakterilerin bulaştırdığı gıda maddelerini yemekle ortaya çıkan ve çok fazla rastlanmayan bir hastalıktır. Listeriya monocytogenes bakterileri toprakta ve bazı çiğ yiyeceklerde yaygın olarak bulunmaktadır. Her zaman hastalığa neden olmamasına karşılık ölüm oranı oldukça yüksektir. 2009 yılında Avusturya ve Almanya’da listeria monocytogenes bakterisi ile bulaşmış bir peynir çeşidini yiyen altı kişi hayatını kaybetmiştir. Bunun üzerine peynirler toplatılmış ve firma üretimini durdurmuştur.
Listeria monocytogenes türü bakteriler doğada oldukça çok yaygındır ve genel olarak evcil ve vahşi hayvanlar tarafından taşınmaktadır. Pastorize edilmemiş süt, çiğ et ve çiğ meyve ve sebzelerde yaşam bulmaktadır. Yumuşak peynirlerde, hazır salatalarda, hazır etlerde ve yıkanmamış çiğ sebzelerde de bulunmaktadır. Hamile bayanlar, bu bakterilerin bulaştırdığı gıdaları yemişlerse, bebekler listeriya hastası olarak doğabilir. Yaşlılarda ve bağışıklık sistemi güçsüz kişilerde hastalık riski yüksektir.
Zaman zaman dünyanın çeşitli ülkelerinde listeria monocytogenes bakterisi insan sağlığı için tehlikeli olmaktadır. Amerika’da yapılan bir araştırmada ölümlere neden olan salgında hot dog, salam ve benzeri işlem görmüş et ürünleri sorumlu tutulmuştur. 2005 yılında bütün Avrupa Birliği ülkelerinde toplam 1500’e yakın listeria monocytogenes bakterisinin neden olduğu hastalık tespit edilmiştir. Ülkemizde listeriya hastalığı ilk olarak 1945 yılında belirlenmiştir. Yapılan çalışmalarda peynirde, bazı süt ürünlerinde ve et et ürünlerinde listeria monocytogenes bakterisi tespit edilmiştir (yüzde 70 civarında listeria, yüzde 20 civarında listeria monocytogenes).
Listeria monocytogenes türü bakterilerin tespit edilmesinde, gelişmiş test yöntemleri yanı sıra hızlı test yöntemleri de kullanılmaktadır. Gelişmiş laboratuvarlarda, mikrobiyolojik analizler kapsamında hızlı test yöntemi ile listeria monocytogenes türü bakterilerin tayinine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

TESTLER