GIDA ANALİZLERİ

Staphylococcal Enterotoksin (A, B, C, D, E) Analizi (Tüm Gıdalarda) (Real Time-PCR)

Hayvansal gıdalar birici sırada olmak üzere birçok gıda maddeleri staphylococcal gıda zehirlenmelerine neden olmaktadır. Pişirilmiş veya az pişirilmiş hayvansal gıda ürünlerinde, sığır, tavuk, hindi ve domuz etlerinde, süt tozu ve peynirler başta olmak üzere bütün süt ürünlerinde, çeşitli etli salatalarda, balıklarda, yumurtalarda, kremalı pasta ürünlerinde ve süt, şeker ve yumurtadan yapılan dondurulmuş soslarda bu tür gıda zehirlenmeleri ile karşılaşılmaktadır.
Staphylococcal gıda zehirlenmeleri, enterotoksijenik stafilokoklar tarafından gıda maddelerinde oluşturulan toksinlerin vücuda alınması ile oluşmaktadır. Zehirlenme belirtileri yarım saat ile 8 saat arasında ortaya çıkmaktadır. Mide bulantısı, şiddetli kramplar, kusma, ağrı ve ishal gibi rahatsızlıklar ile kendini göstermektedir. Ayrıca baş dönmesi, baş ağrısı, halsizlik hissi, nabız düşüklüğü ve solunum problemleri de görülmektedir. Ancak staphylococcal gıda zehirlenmelerinde en fazla görülen durumlar kusma ve ishaldir.
Belli bir mikroorganizmaya karşı üretilen antikorların bulunup bulunmadığını tespit eden kan testine seroloji denmektedir. Gıda maddelerinde zehirlenmelere neden olan staphylococcal enterotoksinleri için serolojik olarak yedi toksin türü belirlenmiştir. Bunlar A, B, C, C2, C3, D ve E türleridir. Laboratuvarlarda gıdalar ve bakteri kültürleri üzerinde gerçekleştirilen staphylococcus enterotoksin analizlerinde bu türler analiz edilmektedir. Bu analizlerde başvurulan yöntemlerden biri Real Time PCR yöntemidir. Bu yöntem ile floresan boyalar kullanarak gerçek zamanlı olarak DNA yapısı tespit edilmekte ve miktarları saptanmaktadır. Hayvansal hastalıkların teşhis edilmesinde bugün gerçek zamanlı (real-time) PCR tekniği geleneksel PCR tekniğine göre daha fazla kullanılmaktadır.
Gelişmiş laboratuvarlarda, mikrobiyolojik analizler arasında bütün gıda maddelerinde A, B, C, D, E türü staphylococcal enterotoksin analizleri Real Time-PCR yöntemi ile yapılmaktadır. Bu çalışmalarda ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlar esas alınmaktadır.

TESTLER