GIDA ANALİZLERİ

Termotolerant Campylobacter Aranması (Hızlı Test)

Campylobacter bakteri türleri son yirmi yılda giderek artan bir hızla insanlarda gıda zehirlenmelerine yol açmaktadır. Yapılan araştırmalarda, bakteri enfeksiyonlarına bağlı olarak ortaya çıkan mide ve bağırsak iltihabı hastalıklarının yüzde 10’undan fazlasının campylobacter türü bakteriler, yüzde 5’inin ise salmonella türü bakteriler yüzünden olduğu tespit edilmiştir.
Campylobacter bakteri türleri, bütün dünyada başta kanatlı hayvanlar olmak üzere, kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar dahil birçok hayvanın mide ve bağırsak sistemlerinde hastalık nedeni olmaktadır. Campylobacter bakterilerinin termofilik türleri (termotolerant campylobacter), kümes hayvanlarının bağırsak sistemlerinde, 42 derecede kendileri için uygun bir üreme ortamı bulmaktadır. Bu nedenle de bu bakteriler özellikle tavuk işletmelerinde büyük problemler yaratmaktadır.
Termotolerant Campylobacter bakteri türleri, bu hayvanlarden elde edilen gıda ürünlerinin tüketilmesi ile insanlara da bulaşabilen bir enfeksiyon yaratmaktadır. Bilhassa 8 yaş altı çocuklarda, yaşlılarda ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde daha sık görülmektedir. İnsanlarda sağlık sorunları yaratan campylobacter bakterilerinin türlerinin tespit edilmesinde son yıllarda önemli araştırmala yapılmış ve 42 derecede üreyebilen termofilik türlerinin enfeksiyona yol açtığı ortaya çıkmıştır.
Bu yüzden insanlarda patojen olarak kabul edilen campylobacter türlerine termotolerant (termofilik) türler adı verilmektedir. Bu türlerin son yıllarda antibiyotiklere karşı büyük direnç kazandıkları da bir gerçektir.
Termotolerant campylobacter aranması çalışmalarında gelişmiş test yöntemleri ile birlikte hızlı test yöntemleri de uygulanmaktadır. Laboratuvarlarda, mikrobiyolojik analizler çerçevesinde hızlı test yöntemleri ile termotolerant campylobacter aranması çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalarda, ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlar esas alınmaktadır. Başvurulan standartlardan biri şudur:
·
TS EN ISO 10272-1 Gıda ve hayvan besleme maddelerinin mikrobiyolojisi - Campylobacter spp. nin sayımı ve belirlenmesi için yatay metot - Bölüm 1: Belirleme yöntemi

TESTLER