KOZMETİK TESTLER

Toplam Asitlik Tayini

Hergün kullanılan kozmetik ürünler, bir süre sonra, formülünde bulunan boyalar ve kokular yüzünden, bazı insanlarda kızarıklık, deride hassasiyet veya gözlerde sulanma benzeri alerjik tepkiler göstermektedir. Hatta zaman içinde, nefes darlığı ve astım gibi hastalıklardan kansere kadar, kozmetik ürünlerin zararlı etkileri ortaya çıkmaktadır. Bazı kozmetiklerin, uzun süre kullanıldığı takdirde, içindeki kimyasalın vücutta birikmesine paralel olarak gittikçe artış gösteren etkileri ortaya çıkmaktadır. Eğer kozmetik ürünlerin formülleri içindeki kimyasal maddelerin vücuttan atılma hızı düşük olursa, vücut için son derece zehirli özellikler gösterebilir.
Örneğin bilinen nemlendirici kremler içinde bulunan diethanolamine ve triethanolamine maddeleri tek başlarına kanser yapıcı özellik göstermezler. Ancak bu maddeler nitrit içeren ürünlerle bir araya geldiğinde kanser yapıcı etki gösterebilirler.
Alpha-hydroxy asitler ise, cildi nemlendirici, temizleyici ve yaşlılık lekelerini yok edici ürünlerde kullanılmaktadır. Ancak kullanıldığı zaman cildin güneş ışığına hassasiyetini arttırmaktadır. Aynı zamanda cildin yaşlanma hızını arttırmakta ve olası cilt kanserlerine neden olmaktadır.
Bu nedenlere kozmetik ürünlerde kullanılan asitlerin ve toplam asidik seviyelerinin belirlenmesi ve analiz edilmesi önemlidir. Akredite laboratuvarlar tarafından, fiziksel ve kimyasal analizler kapsamında toplam asitlik tayini analizleri de yapılmaktadır. Bu çalışmalarda çıkarılan yasal düzenlemelere veya yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından yayınlanan standartlara uyulmaktadır. İşte bu standartlardan birkaçı:
Asitlik sayısı ve yağ asitlerini belirlemek için: TS 54 Sabun
Parlatıcılarda uçucu olmayan madde tayini için: TS 13410/T1 Durulama katkı maddeleri - Bulaşık makinalarında kullanılan – Parlatıcı
Asitlik tayini için (H2SO4 cinsinden): TS 13411/T1 Tuvalet temizleme maddesi
Toplam asitlik tayini için (Na2O cinsinden):TS 13414/T1 Kireç, pas ve kışır çözücü
Deterjanda asitlik tayini için: TS 10679 2-Aminonaftalin-1-Sülfonik asit (tobias asidi)
Toplam asit tayini için (HCl cinsinden): TS 883/T1 Hidroklorik asit - Sanayide ve temizleme işlerinde kullanılan
Toplam asit tayini için (HCl cinsinden): TS 5177 Sanayide kullanılan hidroklorik asit - Toplam asitlik tayini - Titrimetrik metot