TEKSTİL TESTLERİ

Aksesuar Kopma Mukavemeti

Tüketici hakları günümüzde herşeyin önünde gelmektedir. Bu yüzden üretim yapan işletmeler ve tesisler, ürettikleri ürünlerin kalitesini, güvenliğini ve dayanıklılığını tüketicilere kanıtlamak amacı ile endüstriyel testler kapsamında yapılan fiziksel testlere çok önem vermektedir. Bu sayede işletmeler aynı zamanda ürün iadeleri veya ürün toplatma risklerini de düşürmektedir. Bu testler ile ürünlerin stabilitesi sağlanmakta ve tüketiciler açısından daha güvenilir ürünler piyasaya sunulmaktadır.
Yetkili laboratuvarlarda gerçekleştirilen mukavemet testleri, fiziksel testler içinde ayrı bir öneme sahiptir. Yırtılma mukavemeti, kopma mukavemeti, patlama mukavemeti, dikiş mukavemeti, hav tutma mukavemeti, düğme mukavemeti ve daha birçok mukavemet testi arasında aksesuar kopma mukavemeti testleri de yapılmaktadır.
Giysilerde kullanılan düğmelerin, fermuarların, çıtçıların ve daha birçok aksesuarın kopma mukavemetinin ölçülmesi için kullanılan bazı cihazlar bulunmaktadır. İşletmeler bu cihazları kullanarak da kendi içlerinde bu testleri yapabilmektedir. Bu cihazlar farklı çeneler yardımı ile aksesuarları kavramakta ve kopma mukavemetlerini ölçmektedir. Bu cihazlar ile belli kuvvetlerde kopma mukavemeti yanında aksesuarların kopma mesafesi de ölçülebilmektedir.
Ancak testlerin, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardı esaslarına uygun şekilde ulusal veya uluslararası yabancı kuruluşlardan akredite olmuş laboratuvarlarda yapılması, sonuçların güvenilirliği açısından daha önemlidir. Üstelik bu laboratuvarlarda, güçlü bir altyapı ve deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosu bulunmaktadır.
Tekstil ürünlerinin ve üretimde kullanılan malzemelerin fiziksel testleri çok geniş bir yelpazede yapılmaktadır. Bu fiziksel testler arasında aksesuar kopma mukavemeti testleri de bulunmaktadır. Aksesuar kopma mukavemeti testlerinde çalışmalar şu standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir:
BS EN71-1 Oyuncakların güvenliği - Mekanik ve fiziksel özellikler
BS 7907 Mekanik güvenliği artırmak için çocuk kıyafeti tasarımı ve üretimi için uygulama yönetmeliği

TESTLER
WhatsApp