TEKSTİL TESTLERİ

Fermuar Testleri

Fermuarlar ilk olarak Amerika’da 1893 yılında kaygan kopça olarak adlandırılan bir şekilde geliştirilmiştir. Ancak bu ilk örnek bu şekli ile başarılı olamamıştır. 1913 yılında Amerika’da yaşayan bir İsveç’li mühendis model üzerinde değişiklik yapmış ve fermuarı daha kullanışlı hale getirmiştir. Fermuarın yararları ilk olarak Birinci Dünya Savaşı sırasında görülmüştür. Askerlerin giydiği rüzgar geçirmeyen montlarda fermuarlar çok işe yaramıştır. 1930’lu yıllara gelindiğinde bu defa bayan giysilerinde kullanılmaya başlanmış, daha sonra da giysilerin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Ülkemizde ilk olarak fermuar üretimi 1952 yılında olmuştur.
Kullanılacak fermuarın özelliklerini, kalitesini, dayanıklılığını ve kullanım ömrünü tespit etmeye yönelik birçok test yöntemi ve ölçme standardı uygulanmaktadır. Tutamağın kürsöre tespit mukavemeti, üst durdurucunun kenar zırhına tespit mukavemeti (üst durdurucunun dayanımı), alt durdurucunun kenar zırhına tespit mukavemeti (alt stop dayanımı), ayrılabilir fermuarlarda tutucu tespit mukavemeti, enine kuvvetler altında zincir direnci, kürsör kilit direnci tayini bunlardan sade birkaçıdır.
Yetkili laboratuvarlarda yapılan fiziksel testler için, yerli ve yabancı kuruluşların yayınladığı çeşitli standartlar esas alınmaktadır. Fermuar testlerinde çalışmalar şu standartlara uygun şekilde gerçekleştirilmektedir:
TS EN 16732 Fermuarlar - Özellikler
BS 3084 Kayan bağlayıcılar (fermuarlar) - Özellikler
ASTM D2061 Fermuarların mukavemet testleri için standart test yöntemleri
ASTM D2062 Fermuarlarda kullanılabilirlik için standart test yöntemleri
Kemik, naylon veya metal olarak üretilen fermuarların, bebek ve çocuk ürünlerinden montlara, eşofmanlardan yağmurluklara, çanta ceplerinden süs aksesuarlarına, torba ağızlarından yastık ve nevresimlere, çanta ve bavullardan bot ve çizmelere kadar çok geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.
Laboratuvarlar, kaliteli, hızlı ve güvenilir sonuçlar elde edebilmek için uygun test ve ölçüm cihazlarına ve eğitimli ve deneyimli bir çalışan kadrosuna sahip olmak zorundadır.

TESTLER
WhatsApp