TEKSTİL TESTLERİ

Su Emiciliği

Tekstil sektöründe havlu üretiminde dikkat edilmesi gereken özelliklerin başında su emiciliği gelmektedir. Havlu üretiminin temel aşamaları sırası ile, iplik boyama aşaması, dokuma işlemi aşaması ve dikim işlemleri aşamasıdır. Havlu kumaşların yapısında, kumaşın bir yüzü ya da her iki yüzü ilmeklidir. Bugünün teknolojik imkanları ile havlular, tamamen elektromekanik makinalar kullanılarak üretilmekte ve üretim aşamaları elektronik sistemlerin kontrolü altında olmaktadır. Üstelik sisteme entegre edilen makinalar sayesinde, havlulara dokuma aşamasında istenilen logolar ve desenler uygulanabilmektedir.
Havlu üretiminde dikkat edilmesi gereken başlıca kriterler, birim ağırlık, dokumada kullanılan ipliklerin çeşidi ve kalitesi, dokuma sıklığı, dikiş kalitesi, boyarmaddelerin çeşidi ve bunlar içinde en önemlisi su emiciliğidir.
Su emicilik, ya da teknik ifadesi ile hidrofilite, havlu üretiminde birinci özelliktir. Yapılan testlerde havluların suyu emerek batma süresi ölçülerek havlunun su emicilik kalitesine karar verilmektedir. Kaliteli havlularda bu süre en fazla 100 saniye olmak zorundadır.
Emiciliği etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Örneğin havlu ipliklerinin hammaddesi, bükümü, numarası, dokumanın sıklığı, hav yüksekliği ve havluya uygulanan terbiye işlemleri ayrı ayrı veya birlikte havlunun su emiciliğini etkileyen faktörlerdir.
Akredite olmuş laboratuvarlarda gerçekleştirilen fiziksel testler için, yerli ve yabancı kuruluşlar tarafından çıkarılan standartlara uyulmaktadır. Bu kapsamda su emiciliği testlerinde şu standartlar dikkate alınmaktadır:
TS 629 (Ek B) Tekstil mamulleri - Havlular ve havlu kumaşlar - Örme - Özellikler
TS EN 14697 (Ek B) Tekstil - Havlular ve havlu kumaşlar - Özellikler ve deney metotları
AATCC 79 Test Metodu TS-018, Emicilik prosedürü
Bütün laboratuvarlar, kaliteli, hızlı ve güvenilir sonuçlar alabilmek açısından, en son teknoloji ürünü cihazları ve ekipmanları kullanmak zorundadırlar. Bunun yanında güçlü teknolojik altyapı ve deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosuna sahip olmak da ayrıca önemlidir.

TESTLER
WhatsApp