TEKSTİL TESTLERİ

Yıkama Sonrası Boncuklanma - Polar

Kumaşlarda atkıların ve çözgülerin sıklığı arttıkça kumaş yapısı da sıkılaşmakta ve bu durum lif hareketini kısıtlamaktadır. Böyle olunca boncuklanma eğilimi de düşmektedir. Araştırma sonuçlarına göre 80/20 oranında yün ve naylon karışımlı bir kumaşta sıkılık yüzde 30 gibi büyük bir oranda artmakta ve boncuklanma azalmaktadır. Kumaşlarda boncuklanma eğilimini etkileyen bir diğer özellik de örgü tipi ve gramajdır. Kumaş gramajı yükseldikçe boncuklanma eğilimi düşmektedir. Özellikle örme kumaşlarda bu durum daha belirgindir. Giysilerin kullanılması sırasında, sık kullanım ve yıkama işlemleri de boncuklanmayı arttıran faktörlerdir.
Kumaşların boncuklanma eğilimini test etmek üzere geliştirilmiş birçok cihaz ve yöntem bulunmaktadır. Bunların içinde günümüzde en fazla kullanılanlar şunlardır:
ICI Pilling Box (BS 5811 ve TS EN ISO 12945-1/T1)
Random Tumble Pilling Tester (ASTM D3512 ve TS EN ISO 12945-3)
Martindale Abrasion and Pilling Tester (ASTM D4970 ve TS EN ISO 12945-2)
Bu testleri gerçekleştirecek laboratuvarların, ulusal ve uluslararası akreditasyon kuruluşlarından, TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar standardı esaslarına uygun şekilde akredite olmaları gerekmektedir.
Polar kumaşlar, dolgun, yumuşak ve sıcaklık hissi veren dayanıklı ve oldukça hafif örme kumaşlardır. Yumuşak dokusu ve antibakteriyel (bakteri tutmayan) ve antipilling (havlanmayan ve tüylenmeyen) yapısı ile çok yaygın ve tercih edilen bir kumaş çeşididir.
Kumaşlar mutlaka yıkanmak zorundadır. Uzun ömürlü olabilmeleri için de yıkama işlemine dayanıklı olması gerekmektedir. Yıkama sıklığı, kullanılan suyun özellikleri, yıkama sıcaklığı ve süresi, kullanılan temizleyici maddelerin miktarı ve kalitesi, kurutma sıcaklığı ve şekli, yıkama işleminde kumaşın kalitesini etkileyen faktörlerdir.
Giysiler hatalı kullanım ve hatalı yıkanma şekilleri yüzünden boncuklanmakta ve değerini kaybetmektedir.
Laboratuvarların kaliteli ve güvenilir sonuçlar verebilmeleri için, en son teknoloji ürünü cihazlarla çalışmaları ve deneyimli ve eğitimli bir çalışan kadrosuna sahip olmaları gerekmektedir.

TESTLER
WhatsApp