TEKSTİL TESTLERİ

Test Edilen Ürünler

Tekstil ürünleri, ilk insanın soğuktan ve ıslanmaktan korunma gerekliliğiyle birlikte hayatımıza girmiş ve o günden beri sayısız aşama katetmiştir. Zaman içinde tekstile olan ihtiyaç farklılaşmış, bunun sonucu larakta sektör çeşitlenip gelişmiştir.

Tekstil ürünlerini sadece giyecek olarak değil hayatın her alanında kullanılan havlu,masa örtüsü, çarşaf vb. gibi ürünlerle birlikte aklımıza getirip ne kadar büyük bir alana hizmet verdiğini göz önünde bulundurmalıyız.
Geleneksel tekstil ve hazır giyim sektörleri içinde teknik tekstil payı yüzde 30’lara ulaşmış durumdadır. Teknik tekstil ürünleri, geleneksel tekstil ve hazır giyim ürünlerinin aksine sürekli olarak büyümektedir ve gelecek vaat eden bir pazar olarak görülmektedir. Çeşitli ülkelerde teknik tekstil ürünleri üzerinde yapılan çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülmektedir.
Teknik tekstil derken, sanayinin farklı kollarında, denizcilikte, uzay sanayiinde, askeri alanda, inşaatta, tıpta, ulaştırmada, jeotekstil alanda ve ileri düzeyde teknoloji uygulamalarında kullanılan ve fonksiyonelliğin ön planda olduğu tekstil ürünleri ifade edilmektedir.
Teknik tekstil ürünleri özel olarak tasarlanmaktadır ve herhangi bir tekstil ürününde veya üretim yöntemi içinde ya da kendi başına belli bir özelliği yerine getirmek amacı ile üretilmektedir.
Teknik tekstil yerine farklı yerlerde, geleneksel olmayan tekstil, yüksek performanslı tekstil, endüstriyel tekstil ya da mühendislik tekstili dendiği de olmaktadır. Bu alandaki çalışmalar ile artık zor hava koşullarına, çeşitli kimyasal maddelere ve mikroorganizmalara karşı yüksek mukavemet gösterebilen ve yanmazlık veya sürtme dayanımı gibi yüksek performans özellikleri gösterebilen tekstil ürünleri ve tekstil malzemeleri üretilmektedir.
Tekstil alanındaki bu çalışmalar ile tekstil sektörü başladığı noktadan çok çok ileri gitmiştir. Ancak bir yandan da tekstil işletmeleri açısından bu ürünler, kaliteli ve güvenilir olmak zorundadır. Artık tüketiciler öncesine göre daha bilinçlidir ve bugün tüketici hakları ve tüketici memnuniyeti konusu çok daha ön plandadır. Bunu sağlamak açısından, üretim süreçlerinin başından itibaren, hatta hammadde temininden başlayarak, çeşitli aşamalarında ve bitmiş ürünlerin tüketicilere sunulma anına kadar bir takım testlerin, ölçümlerin, analizlerin ve değerlendirmelerin yapılması gerekmektedir.
Bu amaçla ülkemizde ve dünyanın her yerinde, yerli ve yabancı akreditasyon kuruluşlarından aldıkları yetkiye dayanarak faaliyet gösteren laboratuvarlar kurulmuştur. Bu laboratuvarlar dünyanın her yerinde kabul gören test ve ölçüm yöntemlerini kullanmakta, yasal düzenlemelere uygun hareket etmekte ve ulusal ve uluslararası kuruluşlar tarafından yayınlanmış kriterleri, sınırlandırmaları ve standartları uygulamaktadırlar.

Bahsi geçen laboratuvarların test ettikleri belli başlı tekstil ürünleri şu şekilde sıralanabilir:

Kumaş testleri
Tekstil aksesuarları testleri
Hazır giyim testleri
Ev tekstili testleri
Deri ürünleri testleri
Çanta testleri
Ayakkabı testleri
Takı ve aksesuar testleri
Halı testleri
Yer döşemeleri testleri
Oyuncak testleri
Kırtasiye testleri
Bebek bakım ürünleri testleri
Kişisel bakım ürünleri testleri
Deterjan testleri
Kemer testleri
Elbise testleri
Deri testleri
Aksesuar testleri
Perde testleri
İplik testleri
Toka testleri

İçinde bulunduğumuz çağda artık tekstil ürünlerinde sadece görünüş ve konfor belirleyici kriterler olmaktan çıkmıştır. Ürünlerin fonksiyonel, kaliteli ve güvenilir olması da son derece önemli kriterlerdir. Akredite olmuş laboratuvarlar tarafından gerçekleştirilen test ve ölçümler ile tüketicilere bu konuda güvence verilmiş olmaktadır.

Analizler
Aksesuar Testleri
Ayakkabı Testleri
Bebek Bakım Ürünleri Testleri
Çanta Testleri
Deri Testleri
Deri Ürünleri Testleri
Deterjan Testleri
Elbise Testleri
Ev Tekstili Testleri
Halı Testleri
Hazır Giyim Testleri
İplik Testleri
Kemer Testleri
Kişisel Bakım Ürünleri Testleri
Kırtasiye Testleri
Kumaş Testleri
Oyuncak Testleri
Perde Testleri
Takı ve Aksesuar Testleri
Tekstil Aksesuarları Testleri
Toka Testleri
Yer Döşemeleri Testleri